Kto był najlepszym zawodnikiem w SBPC 2014?

Martin Smolinski
Emil Sayfutdinov
SKŁADY

Strona główna     SKŁADY
Łotwa - Żużel w na Łotwie to przede wszystkim nazwiska: Kjastas Puodżuks, Andrzej Lebiediew , Maksim Bogdanow, Wiaczesław Gieruckis oraz Jewgienij Kostygow. Wszyscy ścigają się dla Lokomotiv Daugavpils, drużyny, która całkiem przyzwoicie radzi sobie w rozgrywkach polskiej I ligi żużlowej. Starsi kibice pamiętają z pewnością braci Władimira i Iwana Rybnikowa, którzy wielokrotnie zdobywali Mistrzostwo Łotwy. Następcy braci Rybnikow będą chcieli z pewnością sprawić niespodziankę w cyklu Speedway Best Pairs 2014.
Bogdanovs

Niemcy - Jedyny medal, jakim mogą poszczycić się Niemcy w Mistrzostwach Świata Par, to ten, który wywalczyli 2 lipca 1977 roku w Manchesterze, jeszcze jako reprezentacja RFN. Startujący w niemieckich barwach Egon Mueller oraz Hans Wassermann zgromadzili wspólnie 18 punktów i ulegli jedynie drużynie Anglii oraz Szwecji. Brązowy medal jest do tej pory największym sukcesem niemieckiej reprezentacji, która wystartuje także na swojej ziemi, 10 maja w Landshut. Niemcy wystąpią w turnieju par po raz pierwszy od 20 lipca 1991 roku, kiedy to Gerd Riss Klaus Lausch i Tommy Dunker zajęli czwarte miejsce w Poznaniu, niewiele ustępując ekipie Norwegii.
Haertel

Szwecja - 12 medali - tyle "krążków" w swoim dotychczasowym dorobku Mistrzostw Świata Par zgromadzili Szwedzi. To rezultat o 5 medali gorszy od swoich sąsiadów ze Skandynawii - Duńczyków. Mimo to reprezentacja kraju Trzech Koron znajduje się w ścisłym topie klasyfikacji medalowej zajmując 3. pozycję.

Ostatni sukces szwedzkiej dwójki datuje się na rok 1993. Wówczas w Vojens (Dania) koncertowo spisywał się Tony Rickardsson, a partnerowali mu na zmianę Per Jonsson i rezerwowy tego dnia Henrik Gustafsson. W zeszłorocznym turnieju Speedway Best Pairs, Szwedzi zajęli przedostatnie, szóste miejsce z 20 punktami na koncie. Najwięcej punktów dla drużyny Bosse Wirebranda zdobył Peter Ljung - 8. Sześć "oczek" wywalczył Andreas Jonsson i Antonio Lindbaeck.
Ljung

Dania - W całej historii Mistrzostw Świata Par na żużlu najskuteczniejszymi duetami dysponowali Duńczycy. To właśnie oni przewodzą klasyfikacji medalowej turnieju, który rozgrywany był na przestrzeni dwudziestu trzech lat (od 1970 do 1993 roku). Przedstawiciele najmniejszego z państw nordyckich wywalczyli łącznie aż 17 medali MŚP. Ośmiokrotnie stawali na najwyższym stopniu podium - pierwszy raz w 1979 (w Vojens), a ostatnio w 1991 roku (w Poznaniu). W Toruniu, Duńczycy w składzie Hans Andersen - Michael Jepsen Jensen zajęli trzecie miejsce ustępując pola tylko Polakom i Rosjanom.

Wicemistrz Europy i brązowy medalista mistrzostw świata w jednej parze! Nicki Pedersen i Niels Kristian Iversen będą reprezentować Danię w pierwszej rundzie Speedway Best Pairs Cup. Nicki Pedersen to trzykrotny mistrz świata oraz wicemistrz Europy z 2013 roku. Niels Kristian Iversen od kilku sezonów prezentuje niesamowitą formę – nic dziwnego, że jest pewnym punktem reprezentacji! Rezerwowym w Landshut będzie Hans Andersen.

W środowisku żużlowym panuje przekonanie, że Nicki Pedersen nie potrafi współpracować z kolegami z pary. Jest postrzegany jako indywidualista, jednak w Speedway Best Pairs Cup liczy się zgranie i pomoc partnerowi. „Uważam, że nasz skład jest niezwykle silny i zrobimy co w naszej mocy, by zwyciężyć w Speedway Best Pairs Cup. Nie da się ukryć, że nasi rywale szykują imponujące zestawienia” – powiedział nam Nicki Pedersen.
Jepsen Jensen

Rosja - Niebywałą wręcz rzeczą jest fakt, że Rosjanie (wcześniej jako Związek Radziecki) w całej historii mistrzostw świata par nie wywalczyli ani jednego medalu! A przecież przez te wszystkie lata w ich reprezentacji przewinęło się mnóstwo znakomitych zawodników.

Przed rokiem, na MotoArenie im. Mariana Rosego, "Sborna" pomimo pewnego zwycięstwa w rundzie zasadniczej, uległa w wielkim finale ESBP reprezentacji Polski. Na drugim miejscu podium stanął Emil Sajfutdinow, Grigorij Łaguta i jego brat Artiom. 28. marca w swoim pierwszym starcie, Rosjanie pomylili kolory kasków, co kosztowało ich miejsce na podium.