Będę na każdym turnieju
SKŁADY

Strona główna     SKŁADY
AUSTRALIA

Australijczycy trzykrotnie stawali na podium Mistrzostw Świata Par. Za każdym razem do ostatecznego triumfu brakowało im jednak trochę szczęścia... aż do zeszłorocznej edycji Speedway Best Pairs Cup! Dwie pewne wygrane na torze w Toruniu i Landshut sprawiły, że do Eskilstuny "Kangury" jechały już pewne siebie. Pomimo zajęcia w tych zawodach drugiego miejsca, przewaga nad Duńczykami była na tyle bezpieczna, że to właśnie Chris Holder z kolegami stanął na pierwszym miejscu podium i mógł cieszyć się z pierwszego w historii triumfu w zawodach parowych!

Australijczycy, podobnie jak Rosjanie będą mieli przewagę nad pozostałymi reprezentacjami zwłaszcza podczas inauguracyjnych zawodów na toruńskiej MotoArenie 28 marca. Chris Holder, Jason Doyle to zawodnicy miejscowego KS Toruń i z pewnością zrobią wszystko, aby wykorzystać znajomość każdego centymetra toru na swoją korzyść.

DANIA

W całej historii Mistrzostw Świata Par na żużlu najskuteczniejszymi duetami dysponowali Duńczycy. To właśnie oni przewodzą klasyfikacji medalowej turnieju, który rozgrywany był na przestrzeni dwudziestu trzech lat (od 1970 do 1993 roku). Przedstawiciele najmniejszego z państw nordyckich wywalczyli łącznie aż 17 medali MŚP. Ośmiokrotnie stawali na najwyższym stopniu podium - pierwszy raz w 1979 (w Vojens), a ostatnio w 1991 roku (w Poznaniu). W Toruniu, Duńczycy w składzie Hans Andersen - Michael Jepsen Jensen zajęli trzecie miejsce ustępując pola tylko Polakom i Rosjanom.

W środowisku żużlowym panowało przekonanie, że Nicki Pedersen nie potrafi współpracować z kolegami z pary. Jest postrzegany, jako indywidualista, jednak w Speedway Best Pairs Cup w 2014 roku udowodnił, że nie jest to prawda. Świetna współpraca z kolegami z reprezentacji sprawiła, że Duńczycy zajęli drugie miejsce na podium cyklu, ustępując jedynie fenomenalnym Australijczykom.

Z pewnością w sezonie 2015, żużlowcy z kraju Hamleta będą chcieli w końcu wywalczyć tytuł najlepszej pary narodowej na świecie.

POLSKA

42 lata kibice w Polsce czekali na kolejny sukces biało-czerwonych w międzynarodowym ściganiu parowym. 8 czerwca 2013 roku na Motoarenie w turnieju Eurosport Speedway Best Pairs "Orły" w składzie Tomasz Gollob, Adrian Miedziński, Jarosław Hampel triumfowały przed Rosją i Danią. 28. marca, Polska zajęła trzecie miejsce za Australią i Danią. Kolejne turnieje nie były zbytnio udane dla polskiej reprezentacji, przez co ostatecznie zajęła ona trzecie miejsce, ustępując Australijczykom i Duńczykom. Warto podkreślić, że trener Marek Cieślak mocno rotował składem, wystawiając zupełnie inny skład w Toruniu, Landshut i na koniec cyklu w Eskilstunie. Sporą stratą dla polskich kibiców byłą kontuzja Krzysztofa Kasprzaka, który uszkodził kolano w trakcie zawodów w Landshut. Teraz, wicemistrz świata zapowiada, że będzie robił wszystko, aby biało - czerwoni znów stanęli na pierwszym stopniu na podium na koniec sezonu. Pierwsze i zarazem jedyne "złoto" dla kraju znad Wisły wywalczyła bowiem w 1971 roku para Jerzy Szczakiel - Andrzej Wyglenda na torze w Rybniku.

ROSJA

Niebywałą wręcz rzeczą jest fakt, że Rosjanie (wcześniej jako Związek Radziecki) w całej historii mistrzostw świata par nie wywalczyli ani jednego medalu! A przecież przez te wszystkie lata w ich reprezentacji przewinęło się mnóstwo znakomitych zawodników.

Podczas jednodniowych zawodów na MotoArenie im. Mariana Rosego w 2013 roku, "Sborna" pomimo pewnego zwycięstwa w rundzie zasadniczej, uległa w wielkim finale reprezentacji Polski. Na drugim miejscu podium stanął Emil Sajfutdinow, Grigorij Łaguta i jego brat Artiom.

Przed rokiem, ponownie nie udało się stanąć na podium. Przeważyły o tym z pewnością zawody w niemieckim Landshut gdzie reprezentacja Sbornej zajęła ostatnie (!) miejsce, przegrywając między innymi z Łotwą. Warto też pamiętać o zawodach w Toruniu, gdzie 28 marca w swoim pierwszym starcie, Rosjanie pomylili kolory kasków, co kosztowało ich miejsce na podium. W nadchodzącym sezonie Emil Sajfutdinow - mistrz Europy oraz Grigorij Łaguta będą chcieli pokazać swoim rywalom, że czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej SBPC 2014 było wypadkiem przy pracy.

SZWECJA

12 medali - tyle "krążków" w swoim dotychczasowym dorobku Mistrzostw Świata Par zgromadzili Szwedzi. To rezultat o 5 medali gorszy od swoich sąsiadów ze Skandynawii - Duńczyków. Mimo to reprezentacja kraju Trzech Koron znajduje się w ścisłym topie klasyfikacji medalowej zajmując 3. pozycję.

Ostatni sukces szwedzkiej dwójki datuje się na rok 1993. Wówczas w Vojens (Dania) koncertowo spisywał się Tony Rickardsson, a partnerowali mu na zmianę Per Jonsson i rezerwowy tego dnia Henrik Gustafsson. W zeszłorocznym turnieju Speedway Best Pairs, Szwedzi zajęli przedostatnie, szóste miejsce z 20 punktami na koncie. Najwięcej punktów dla drużyny Bosse Wirebranda zdobył Peter Ljung - 8. Sześć "oczek" wywalczył Andreas Jonsson i Antonio Lindbaeck.

W zeszłym sezonie w cyklu Speedway Best Pairs Cup Szwedzi zajęli ostatecznie V miejsce, a najlepszy wynik osiągnęli w Toruniu, gdzie zajęli miejsce tuż za podium.

USA

Ekipa ze Stanów Zjednoczonych po rocznej przerwie wraca do ścigania w Speedway Best Pairs Cup. Kapitanem reprezentacji USA będzie oczywiście mistrz świata z 2014 roku, Greg Hancock. "Herbie" mimo 45 lat na karku przypomina wciąż tego młodego chłopaka, który rozpoczynał karierę przeszło dwadzieścia lat temu. Hancock będzie z pewnością wielkim autorytetem dla swoich kolegów, z którymi wystąpi, jako stały uczestnik tegorocznej edycji SBPC.

W 2013 "Jankesi" zajęli siódme miejsce w jednodniowym turnieju na MotoArenie w Toruniu. Wówczas 20 punktów dla ekipy USA wywalczył właśnie Greg Hancock. Jego partner, mimo bardzo ambitnej postawy nie zdołał przywieźć ani jednego punktu, przez co Amerykanie zajęli ostatnią pozycję.